




Vintage Y2K Knitted Mini Dress in Beige Ribbed
34.00 €
1 in stock
Description
Step into this knitted Y2K vintage dress and transport yourself back to the early 2000s. Watch out for flip phones and flared jeans as you zip up this beige beauty!
Features:
– ribbed natural fabric
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
| armpit to armpit | 48 cm / 18.7" |
|---|---|
| sleeves | 51 cm / 19.9" |
| length | 103 cm / 40.2" |
Related products
-


Vintage Shirt Dress 90s Reworked Deconstructed Midi Dress
49.00 € Add to cart -


Vintage Evening Dress 50s One-off Silk Floral Midi Dress
59.00 € Add to cart -


Vintage 80s Party Dress with Bubble Skirt in Black Satin
42.00 € Add to cart -


Vintage Shirt dress 90s Reworked Denim Plaid Tie Dress
49.00 € Add to cart