



Vintage Shirt dress 90s Reworked Denim Plaid Tie Dress
49.00 €
1 in stock
SKU: 23251
Categories: Dresses, Reworked Vintage
Description
Pop Sick reworked vintage dress made by combining two shirts. It has four arms, so it’s great for having a super fun time with your bae. Made from natural cotton fabric & has a pocket on the front. It’s a one-off piece, so grab it or regret it! Recommended size: EU 38-40.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Pattern | checked |
| Era | 90s |
| Clothing size | One size |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
| shoulder | 45 cm / 17.6" |
|---|---|
| Bust | 118 cm / 46.0" |
| sleeves | 58 cm / 22.6" |
| length | 101 cm / 39.4" |
Related products
-


Rare Vintage Escada Midi Dress 90s Yellow T-shirt Dress
69.00 € Add to cart -


Vintage 80s Party Dress with Bubble Skirt in Black Satin
42.00 € Add to cart -


Vintage dress 60s revival psychedelic floral mod shirt dress
59.00 € Read more -


Vintage psychedelic dress 60s velvet taffeta prom dress
64.00 € Read more