




Vintage Shirt Dress 90s Reworked Deconstructed Midi Dress
49.00 €
Out of stock
SKU: 23250
Categories: Dresses, Reworked Vintage
Description
Reworked vintage dress that we made combining a cotton top and a checked corduroy shirt. It can be tied at the front or back, and it’s perfect if you happen to have four arms. Go and wrap your fine body into sustainable fashion.
Additional information
| Color | maroon |
|---|---|
| Pattern | checked |
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash separately
| shoulder | 51 cm / 19.9" |
|---|---|
| Bust (min) | 146 cm / 56.9" |
| Bust (max) | 160 cm / 62.4" |
| sleeves | 65 cm / 25.4" |
| length | 92 cm / 35.9" |
Related products
-


Vintage dress 60s wedding prom yellow floral pleated dress
59.00 € Read more -


Vintage dress 90s long white wedding evening maxi dress
89.00 € Add to cart -


Vintage psychedelic dress 60s velvet taffeta prom dress
64.00 € Read more -


Vintage denim dress Reworked marble bleach button front midi
39.00 € Read more