



Description
These Y2K vintage capri trousers are the fiesta you’ve been looking for. Bring back the 2000s vibe and unleash your inner fashion adventurer with these grey gems of the past.
Features:
– two pockets
– zip closure
– 74% polyester, 23% viscose, 3% elastane
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash inside out
Labelled size: D 42
| waist | 94 cm / 36.7" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 35 cm / 13.7" |
Related products
-


Vintage Levi’s denim shorts 90s reworked high-waisted jeans
29.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shorts 90s High Rise Jeans in Grey Checked
27.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shorts 90s Reworked Hand-painted Bermudas
39.00 € Read more -


Vintage high-waisted shorts 70s reworked feminist embroidery
39.00 € Add to cart