



Vintage Levi’s denim shorts 90s reworked high-waisted jeans
29.00 €
1 in stock
SKU: 21750
Categories: Reworked Vintage, Shorts
Description
Denim shorts! Denim shorts! Is there anything cooler than denim shorts? Yes: Levi’s denim shorts; luckily this item is no exception to this rule. We even reworked is: we added golden studs to its back pocket. Closes with a zip, has five pockets, comes from the 90s in flawless condition and made from the comfiest stretchy fabric. Don’t hesitate, grab it!
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured material | Denim |
Levi's
Our model, Eszter K is 161 cm / 62.8" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: W 28 L 32
| waist | 70 cm / 27.3" |
|---|---|
| hip | 88 cm / 34.3" |
| length | 30 cm / 11.7" |







