



Vintage Wide-leg Shorts 40s Peasant Cottagecore Culottes
64.00 €
1 in stock
SKU: 20046
Category: Shorts
Description
Rare woven cottagecore folk shorts that are not that short — straight from the 40s in surprisingly good condition. It’s unlined and it closes with a copper zip and a single button on the front. It’s made of vowen linen fabric.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 40s |
| Clothing size | M |
| Components | linen |
| Featured material | Linen |
Our model, Manna is 186 cm / 72.5" tall and she's a size L.
Hand wash only
| waist | 71 cm / 27.7" |
|---|---|
| hip | 110 cm / 42.9" |
| length | 64 cm / 25.0" |
Related products
-


Vintage Denim Shorts 90s High Rise Jeans in Grey Checked
27.00 € Add to cart -


Vintage high-waisted shorts 70s reworked feminist embroidery
39.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shorts 90s High Waisted Grunge Jeans in Grey
27.00 € Add to cart -


Vintage Jorts Y2K Gorpcore Capri Pants in Khaki
32.00 € Add to cart