



Vintage Shirt Dress Y2K Reworked One-off Grunge Midi
49.00 €
1 in stock
SKU: 23178
Categories: Dresses, Reworked Vintage
Description
Pop Sick reworked dress made from a bleached tee and a checked shirt. It can be tied at the front or back, and it’s perfect if you happen to have four arms. Single pocket and buttons on the front. Made from natural cotton fabric & comes with a screen-printed logo on its back. It’s a one-off piece, so grab it or regret it.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Pattern | checked |
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
| shoulder | 48 cm / 18.7" |
|---|---|
| Bust | 112 cm / 43.7" |
| sleeves | 16 cm / 6.2" |
| length | 95 cm / 37.1" |
Related products
-


Vintage shirt dress Reworked bleached one-off deconstructed
49.00 € Add to cart -


Vintage Shirt Dress 90s Reworked Deconstructed Midi Dress
49.00 € Add to cart -


Vintage dress 90s reworked feminist embroidery velvet lbd
59.00 € Add to cart -


Rare Vintage Escada Midi Dress 90s Yellow T-shirt Dress
69.00 € Add to cart