




Vintage shirt dress Reworked bleached one-off deconstructed
49.00 €
Out of stock
SKU: 23172
Categories: Dresses, Reworked Vintage
Description
Rad reworked dress that we made by combining a cotton tee and a micro-cord shirt. We bleached and tie-dyed both of them to get the perfect colour match. It can be tied at the front or back, and it’s perfect if you happen to have four arms. Go and wrap your fine body into sustainable fashion.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
| width (seam to seam) | 65 cm / 25.4" |
|---|---|
| Bust | 150 cm / 58.5" |
| sleeves | 56 cm / 21.8" |
| length | 90 cm / 35.1" |
Related products
-


Vintage denim dress Reworked marble bleach button front midi
39.00 € Read more -


Vintage dress 90s striped stretchy open back bodycon mini
27.00 € Add to cart -


Vintage Slip Dress 50s Lace Lingerie Party Mini in Black
49.00 € Add to cart -


Vintage dress 90s long white wedding evening maxi dress
89.00 € Add to cart