



Vintage Denim Skirt Y2K Reworked Bleached Midi in Blue
37.00 €
Out of stock
SKU: 26652
Categories: Reworked Vintage, Skirts
Description
Look at that, a vintage skirt that escaped from the 2000s and it’s still in good condition! It’s a one-off reworked piece: we bleach-dyed and cropped it. It features blue denim fabric, five pockets and a zip closure. This gem radiates the true vintage aesthetic we all crave for. Go, go, go!
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Denim |
Our model, Klaudia is 169 cm / 65.9" tall and she's a size S.
Machine wash cold
| waist | 82 cm / 32.0" |
|---|---|
| hip | 94 cm / 36.7" |
| length | 70 cm / 27.3" |
Related products
-


Vintage wedding skirt 90s white satin bridal maxi skirt
39.00 € Add to cart -


Vintage Denim Skirt 80s Reworked Tie-dye Bleach Midi
39.00 € Add to cart -


Vintage skirt 80s high-waisted shiny black ribbed mini skirt
24.00 € Add to cart -


Vintage Pencil Skirt 80s Pastel Floral Button Front Mini
24.00 € Add to cart