



Vintage Pencil Skirt 80s Pastel Floral Button Front Mini
24.00 €
1 in stock
SKU: 19655
Category: Skirts
Description
Pencil skirt from the 80s. As you can see, it has quite big flowers on it and buttons on the front. It’s in good vintage condition and it’s made of natural yet easy-to-care viscose blend fabric. It’s a size 36-38 depending on your waist size.
Additional information
| Color | purple |
|---|---|
| Pattern | floral |
| Era | 80s |
| Clothing size | S |
| Components | polyester, viscose |
| Featured style | Pencil |
| Featured material | Mixed |
Our model, Kamilla is 182 cm / 71.0" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 2
| waist | 68 cm / 26.5" |
|---|---|
| hip | 102 cm / 39.8" |
| length | 51 cm / 19.9" |
Related products
-


Vintage skirt belt 2000s Y2K acid tie-dye bleach crop mini
27.00 € Read more -


Vintage pencil skirt 90s button front magenta midi skirt
34.00 € Read more -


Vintage Denim Skirt 80s Reworked Tie-dye Bleach Midi
39.00 € Read more -


Vintage skirt 80s grunge high-waisted black skirt gold stud
27.00 € Add to cart