



Vintage skirt 80s high-waisted shiny black ribbed mini skirt
24.00 €
1 in stock
SKU: 20698
Category: Skirts
Description
Simple yet super stylish black skirt from the 80s. It’s an absolute wardrobe staple that absolutely stood the test of times: it’s still in great condition. It features a copper zip closure, two patch pockets and shiny ribbed fabric. Unlined.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Mixed |
Our model, Emma is 160 cm / 62.4" tall and she's a size XS. This is shown clipped on her, so please double check measurements!
Machine wash cold
| waist | 76 cm / 29.6" |
|---|---|
| hip | 92 cm / 35.9" |
| length | 48 cm / 18.7" |
Related products
-


Vintage skirt belt 2000s Y2K acid tie-dye bleach crop mini
27.00 € Read more -


Vintage skirt 80s grunge high-waisted black skirt gold stud
27.00 € Add to cart -


Vintage Denim Skirt 80s Reworked Half Crop Acid Wash Jeans
29.00 € Read more -


Vintage Skirt 90s Pleated High Waisted Op Art Midi
27.00 € Add to cart