



Vintage Crop Blouse 70s Reworked Puff Sleeve Peasant Top
37.00 €
Out of stock
SKU: 25066
Categories: Reworked Vintage, Shirts & Blouses
Description
Reworked balloon sleeved vintage blouse that entered our time machine in the dreamy 70s and just slipped out here in great condition. We shortened it and added a stretchy hem to get this perfect silhouette. It’s made of white cotton fabric and comes with lace details and buttons at the front. See, travel back in time has never been easier, just jump on the vintage bandwagon and let the fun begin.
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Cropped |
| Featured material | Cotton |
Our model, Saci is 174 cm / 67.9" tall and she's a size XXS.
Machine wash cold
| shoulder | 34 cm / 13.3" |
|---|---|
| armpit to armpit | 52 cm / 20.3" |
| under bust (min) | 66 cm / 25.7" |
| under bust (max) | 92 cm / 35.9" |
| sleeves | 42 cm / 16.4" |
| length | 28 cm / 10.9" |
Related products
-


Vintage crop shirt 90s reworked pink silk short one-off blouse
39.00 € Add to cart -


Reworked Levi’s Denim Shirt 90s Vintage Tie-dye Queerdo Top
39.00 € Add to cart -


Vintage Blouse 80s Wide Collar Lace Frill Top in White
27.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Shirt Y2K White Cut-out Crop Blouse
47.00 € Add to cart