


Description
Vintage party blouse that entered our time machine in the disco-crazy 80s and just slipped out here in falwess condition. It’s richly adorned with sequins and flowers. It’s fully lined. This vintage fashion babe absolutely stood the test of times. Go, go, go!
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Short sleeved |
| Featured material | Mixed |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Hand wash only
| armpit to armpit | 52 cm / 20.3" |
|---|---|
| sleeves (measured from neckline) | 20 cm / 7.8" |
| length | 60 cm / 23.4" |
Related products
-


Vintage 30s Antique Peasant Blouse in White Cottagecore
79.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shirt 90s Acid Wash Oversized Grunge Shirt
27.00 € Add to cart -


Vintage Blouse 80s Reworked Butterfly Wing Shirt in White
49.00 € Add to cart -


Vintage Crop Blouse 70s Reworked Puff Sleeve Peasant Top
37.00 € Read more