







Vintage Y2K Cockade Slim Fit Blouse in Black
39.00 €
1 in stock
SKU: 33052
Category: Shirts & Blouses
Tags: 2000s style fashion, cockade rose, office siren, slim fit shirt, whimsigoth, y2k vintage clothing
Description
This Y2K vintage blouse by donna by hallhuber is your ticket to becoming the ultimate office siren, complete with long sleeves and a slim fit that screams early 2000s glam. Rock this black beauty with a cockade rose for a look that says “I mean business, but make it fashion.”
Features:
– button, zip closure
– 60% cotton, 28% nylon, 7% polyester, 5% spandex
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, nylon, polyester, spandex |
| Featured style | Long Sleeved |
| Featured material | Cotton |
Donna by Hallhuber
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 40
| armpit to armpit (min) | 50 cm / 19.5" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 55 cm / 21.5" |
| length | 66 cm / 25.7" |







