



Vintage Y2K Slim Fit Blouse in Neon Green
29.00 €
1 in stock
SKU: 24363
Category: Shirts & Blouses
Tags: 2000s style clothing, fitted shirt, green cotton top, office siren, slim fit blouse, y2k vintage fashion
Description
This Y2K vintage blouse is the green cotton top that’s ready to transform your dreams into a 2000s style reality.
Recommended size: EU 38-40
Features:
– button closure
– cotton polyester blend
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton polyester blend |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
| armpit to armpit | 48 cm / 18.7" |
|---|---|
| sleeves | 18 cm / 7.0" |
| length | 51 cm / 19.9" |
Related products
-


Vintage Crop Blouse 70s Reworked Puff Sleeve Peasant Top
37.00 € Read more -


Reworked Vintage Shirt Y2K White Cut-out Crop Blouse
47.00 € Add to cart -


Vintage 70s Pussy Bow Blouse in Pink with Puffed Sleeves
32.00 € Add to cart -


Reworked Levi’s Denim Shirt 90s Vintage Tie-dye Queerdo Top
39.00 € Read more