




Vintage Y2K Billabong Wide-Leg Shorts in Brown
34.00 €
Out of stock
SKU: 33094
Category: Shorts
Tags: 00s streetwear look, 2000s style clothing, Billabong, cargo shorts, corduroy pants, gorpcore, skater outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage Billabong cargo shorts are the ultimate skater outfit for anyone ready to relive the days when wide-leg trousers ruled the scene.
Features:
– six pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Corduroy |
Billabong
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 28
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 28 cm / 10.9" |
| inseam length | 26 cm / 10.1" |







