



Vintage Jorts Y2K Boyfriend Cut Off Jeans in Beige
29.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage jorts are like a ticket to the era of beige brilliance. With a boyfriend fit and cropped style, they’re not just any denim shorts, they’re the ultimate four-pocketed, button-closed, denim dream come true. Sustainability never looked so rad. Made in the USA.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Denim |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
| waist | 84 cm / 32.8" |
|---|---|
| rise | 27 cm / 10.5" |
| inseam length | 26 cm / 10.1" |
Related products
-


Vintage Levi’s denim shorts 90s reworked high-waisted jeans
29.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shorts 90s High Rise Jeans in Grey Checked
27.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Shorts Reworked Rare Orange Tab Levi’s Jeans
34.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shorts 90s Cut Off Bermuda High Waisted Jeans
29.00 € Add to cart