




Vintage Y2K Pink Satin Slip Dress
29.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage dress is a pink satin slip that’ll make you feel like you just stepped out of a fairy-tale coquette convention.
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Pattern | floral |
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Satin |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
| armpit to armpit (min) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 56 cm / 21.8" |
| length | 94 cm / 36.7" |
Related products
-


Vintage party dress 90s open back silver evening mini
39.00 € Add to cart -


Vintage shirt dress Reworked bleached one-off deconstructed
49.00 € Add to cart -


Vintage dress 90s reworked feminist embroidery velvet lbd
59.00 € Add to cart -


Vintage Shirt dress 90s Reworked Denim Plaid Tie Dress
49.00 € Add to cart