



Description
This Y2K vintage evening silk dress is the party equivalent of a time machine. Throw it on and you’ll swear you’re sipping cosmos with Carrie Bradshaw and Paris Hilton in their prime.
Features:
– zip closure
– 100% silk
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | silk |
| Featured style | Evening |
| Featured material | Silk |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Hand wash only
Labelled size: FR 36
| armpit to armpit | 46 cm / 17.9" |
|---|---|
| sleeves (measured from neckline) | 20 cm / 7.8" |
| length | 96 cm / 37.4" |
Related products
-


Vintage dress 60s wedding prom yellow floral pleated dress
59.00 € Add to cart -


Vintage denim dress Reworked marble bleach button front midi
39.00 € Add to cart -


Vintage dress 60s revival psychedelic floral mod shirt dress
59.00 € Read more -


Vintage psychedelic dress 60s velvet taffeta prom dress
64.00 € Read more