




Vintage Dress 80s LBD Evening Party Midi Rhinestone Star
49.00 €
1 in stock
Description
Looking for a sustainable way to rock a formal event? Look no further than the 80s vintage evening dress! As cosy as it is cute, this black beauty comes with a zip closure, a rhinestone star and guaranteed compliments. Plus, it’s eco-friendly – your closet and the planet will thank you. Made in Italy.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Evening |
| Featured material | Mixed |
Our model, Fanni is 163 cm / 63.6" tall and she's a size XS.
Hand wash only
| bust | 88 cm / 34.3" |
|---|---|
| waist | 70 cm / 27.3" |
| strap length | 41 cm / 16.0" |
| length | 71 cm / 27.7" |
Related products
-


Vintage Shirt Dress Y2K Reworked One-off Grunge Midi
49.00 € Read more -


Vintage shirt dress Reworked bleached one-off deconstructed
49.00 € Read more -


Vintage dress 90s reworked feminist embroidery velvet lbd
59.00 € Read more -


Vintage 80s Party Dress with Bubble Skirt in Black Satin
42.00 € Add to cart