


Description
This vintage slip dress from the early 2000s has clearly withstood the test of time, its great condition says it all. It features floral viscose fabric, zip closure and spaghetti straps. It’s fully lined. Did you know that the only type of sustainable fashion is vintage fashion?
Additional information
| Color | red |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | acetate lining, viscose |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Viscose |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Hand wash only
Labelled size: EU 38 / GB 12
| bust | 92 cm / 35.9" |
|---|---|
| waist | 80 cm / 31.2" |
| hip | 94 cm / 36.7" |
| length | 79 cm / 30.8" |
Related products
-


Vintage dress 90s handmade velvet open back evening dress
34.00 € Read more -


Vintage 80s Party Dress with Bubble Skirt in Black Satin
42.00 € Add to cart -


Vintage No Fun denim dress 90s reworked button front dress
44.00 € Read more -


Vintage Shirt Dress 90s Reworked Deconstructed Midi Dress
49.00 € Read more