




Description
This black Y2K vintage dress is a teleporter to the early 2000s with its printed glitter bow pattern. Channel those low-rise jean vibes and twirl away in this time-travelling gem.
Features:
– zip closure
– 97% cotton, 3% elastane
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Cotton |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 38
| armpit to armpit | 41 cm / 16.0" |
|---|---|
| bust | 82 cm / 32.0" |
| length | 79 cm / 30.8" |
Related products
-


Vintage dress 60s revival psychedelic floral mod shirt dress
59.00 € Read more -


Vintage Shirt Dress Y2K Reworked One-off Grunge Midi
49.00 € Add to cart -


Vintage party dress 90s open back silver evening mini
39.00 € Add to cart -


Vintage dress 90s reworked feminist embroidery velvet lbd
59.00 € Add to cart