


Vintage Jorts Y2K Gorpcore Capri Pants in Khaki
32.00 €
1 in stock
Description
Y2K vintage capri shorts! These bad boys boast five pockets, perfect for storing all your essentials like snacks and dog treats. Plus, the sustainable cotton material means you can rock the gorpcore trend while saving the planet. Zipper closure for maximum security!
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: D 40
| waist | 84 cm / 32.8" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 38 cm / 14.8" |
Related products
-


Vintage Denim Shorts 90s Cut Off Bermuda High Waisted Jeans
29.00 € Add to cart -


Vintage Lee denim shorts Reworked painted high waist jeans
34.00 € Read more -


Vintage high-waisted shorts 70s reworked feminist embroidery
39.00 € Read more -


Vintage Capri Pants Y2K Low Rise Jeans in White
32.00 € Read more