



Vintage high-waisted shorts 70s reworked feminist embroidery
39.00 €
Out of stock
SKU: 20113
Categories: Reworked Vintage, Shorts
Description
Pop Sick reworked high-waisted shorts with an ultimately cool hand-embroidered decoration. These real vintage babes escaped from the 70s in great condition. Featuring the comfiest stretchy fabric. Pair them with chunky sneakers for a real killer look.
Additional information
| Color | turquoise |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | L |
| Components | polyamid |
| Featured material | Nylon |
Our model, Bogi is 163 cm / 63.6" tall and she's a size S.
Machine wash separately
Labelled size: 46
| waist min | 72 cm / 28.1" |
|---|---|
| hip | 98 cm / 38.2" |
| waist max | 84 cm / 32.8" |
| length | 30 cm / 11.7" |
Related products
-


Vintage plaid shorts 80s hot pants beachwear
24.00 € Add to cart -


Vintage Diesel Denim Shorts Y2K Middle Rise Wide Leg Jeans
29.00 € Add to cart -


Reworked denim shorts 90s vintage Don’t Care statement jeans
29.00 € Read more -


Vintage Levi’s Shorts 80s High Rise Cropped Jeans in Yellow
32.00 € Add to cart