




Description
Y2K vintage capri pants – a time-travelling marvel straight out of the funky noughties. In a striking shade of white, they come equipped with not one, not two, but a gloriously extravagant five pockets. Zip up and get ready for some shenanigans!
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: W 36
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| rise | 20 cm / 7.8" |
| inseam length | 46 cm / 17.9" |
Related products
-


Vintage denim shorts 80s acid wash high waist cut-off jeans
24.00 € Read more -


Vintage Capri Pants Y2K Gorpcore Cargo Shorts in Beige
34.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Jorts Y2K Gorpcore Knee Shorts in Beige
32.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s 590 Jeans 90s Reworked Bleached Denim Shorts
49.00 € Read more