



Vintage Y2K Satin Midi Skirt in Beige
32.00 €
1 in stock
SKU: 25860
Category: Skirts
Tags: 2000s style fashion, fairycore grunge, flower print, handmade, low rise waist, satin midi skirt, upcycled clothes, whimsigoth, y2k style clothing
Description
This Y2K vintage satin midi skirt is ready to transport you back to the early 2000s, with its handmade charm and low-rise waist that Britney would totally approve of. Slip into this beige beauty and channel your inner pop star without the paparazzi hassle!
Features:
– stretchy waist
– shiny satin fabric
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Satin |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
| waist (min) | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| waist (max) | 100 cm / 39.0" |
| length | 73 cm / 28.5" |
Related products
-


Vintage wedding skirt 90s white satin bridal maxi skirt
39.00 € Read more -


Vintage skirt 80s grunge high-waisted black skirt gold stud
27.00 € Add to cart -


Vintage skirt 70s reworked pineapple patch velvet midi skirt
44.00 € Read more -


Vintage skirt 80s Hawaii palm printed midi skirt
24.00 € Add to cart