




Vintage Y2K Preppy Mini Skirt in White and Black Houndstooth
32.00 €
1 in stock
SKU: 26189
Category: Skirts
Tags: 2000s vintage style, Clueless, houndstooth, preppy, wool, y2k aesthetic, y2k grunge outfit
Description
This Y2K vintage skirt is a preppy mini marvel that’s more Clueless than your last group project.
Features:
– zip closure
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black, white |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | wool |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Wool |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Hand wash only
| waist | 90 cm / 35.1" |
|---|---|
| hip | 100 cm / 39.0" |
| length | 37 cm / 14.4" |
Related products
-


Vintage skirt belt 2000s Y2K acid tie-dye bleach crop mini
27.00 € Read more -


Vintage skirt 80s high-waisted shiny black ribbed mini skirt
24.00 € Add to cart -


Vintage skirt 80s glam high waist pencil skirt black silver
29.00 € Read more -


Vintage Skirt 90s Pleated High Waisted Op Art Midi
27.00 € Add to cart