




Reworked Vintage 80s Folk Corset Top Dress in Dark Grey
39.00 €
1 in stock
SKU: 31538
Categories: Dresses, Reworked Vintage
Tags: corset denim dress, Dirndl cottage dress, embroidered, folk dress, lace up top, reworked clothing
Description
This 80s vintage dirndl folk dress is the embroidered denim dream you never knew you needed, ready to lace up your style game and whisk you away to a cottagecore fantasy.
Features:
– zip closure
– 98% cotton, 2% elastane
– raw hem
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Denim |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
| armpit to armpit (min) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 44 cm / 17.2" |
| length | 84 cm / 32.8" |
Related products
-


Rare Vintage Escada Midi Dress 90s Yellow T-shirt Dress
69.00 € Add to cart -


Vintage Shirt Dress 90s Reworked Deconstructed Midi Dress
49.00 € Add to cart -


Vintage psychedelic dress 60s velvet taffeta prom dress
64.00 € Read more -


Vintage shirt dress Reworked bleached one-off deconstructed
49.00 € Add to cart