



Vintage Y2K Reworked Frilly Skirt in Overdyed Green
42.00 €
1 in stock
SKU: 30296
Categories: Skirts, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, boho romantic, fairycore, frilly skirt, natural fabric, reworked, stretchy waist, tie dye, upcycled, y2k vintage fashion
Description
Reworked Y2K vintage midi skirt in overdyed green. We added little bows to the waist.
Made in Italy
Recommended size: EU 36-40
Features:
– stretchy waist
– 100% cotton
– dobule-layered
– reworked
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | One size |
| Components | cotton |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Machine wash separately
| waist (seam to seam) (min) | 36 cm / 14.0" |
|---|---|
| waist (seam to seam) (max) | 46 cm / 17.9" |
| length | 70 cm / 27.3" |
Related products
-


Vintage pencil skirt 90s button front magenta midi skirt
34.00 € Add to cart -


Vintage Pencil Skirt 80s Pastel Floral Button Front Mini
24.00 € Add to cart -


Vintage skirt 90s floral frill rose printed mini tube skirt
27.00 € Add to cart -


Vintage wedding skirt 90s white satin bridal maxi skirt
39.00 € Add to cart