






Vintage Y2K Real Leather Suede Trousers in Brown
69.00 €
1 in stock
SKU: 32358
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, bootcut pants, earthy brown clothes, flare trousers, low waist bottoms, real leather suede, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage trousers are like stepping into a time machine full of low-waist, earthy brown, real leather suede goodness!
Features:
– zip closure
– 100% leather
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | leather |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Dry clean only
Labelled size: 40
| waist (seam to seam) | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| rise | 23 cm / 9.0" |
| inseam length | 75 cm / 29.3" |
Related products
-


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more