



Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 €
Out of stock
SKU: 22463
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Description
Pop Sick reworked vintage jeans with asymmetrically cropped and shredded hems. Such hot, much rad, radiates real vintage aesthetics. Five pockets, zip and button closure. “Likeable”, our time tunnel said (on her sexy low-pitched voice).
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Cropped |
| Featured material | Denim |
cappopera
Our model, Anna is 167 cm / 65.1" tall and she's a size S.
Machine wash cold
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| hip | 102 cm / 39.8" |
| length | 94 cm / 36.7" |
Related products
-


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more