





Vintage Y2K Ralph Lauren Neoprene Skirt in Blue
49.00 €
1 in stock
SKU: 32441
Category: Skirts
Tags: 2000s style clothing, blue neoprene, designer vintage, middle waist mini, Ralph Lauren Polo, sports skirt, tennis skirt, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
This Y2K vintage neoprene skirt by Ralph Lauren Polo Golf is the middle waist mini that’s ready to serve some serious 2000s style with a side of tennis court nostalgia.
Features:
– four pockets
– zip closure
– 93% polyester, 7% elastane
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue, green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | elastane, polyester |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Polyester |
Ralph Lauren Polo Golf
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Dry clean only
Labelled size: 2
| waist (seam to seam) (min) | 36 cm / 14.0" |
|---|---|
| waist (seam to seam) (max) | 40 cm / 15.6" |
| length | 44 cm / 17.2" |
Related products
-


Vintage wedding skirt 90s white satin bridal maxi skirt
39.00 € Add to cart -


Vintage Denim Skirt 80s Reworked Tie-dye Bleach Midi
39.00 € Add to cart -


Vintage skirt 80s turquoise frill high-waisted midi skirt
29.00 € Add to cart -


Vintage Pencil Skirt 80s Pastel Floral Button Front Mini
24.00 € Add to cart