



Vintage Y2K Maxi Dress in Black Velvet
37.00 €
1 in stock
SKU: 31953
Category: Dresses
Tags: 90s vintage fashion, grunge velvet dress, long t-shirt dress, maxi dress, whimsigoth, y2k style clothing
Description
This 90s vintage maxi dress is your ticket to reliving the days when velvet and grunge ruled the world.
Made in the United Kingdom
Features:
– 100% polyester
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Components | polyester |
| Featured style | Maxi |
| Featured material | Velvet |
Azul Limited
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Hand wash only
| armpit to armpit (min) | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 55 cm / 21.5" |
| length | 131 cm / 51.1" |
Related products
-


Vintage Shirt Dress Y2K Reworked One-off Grunge Midi
49.00 € Add to cart -


Vintage Shirt Dress 90s Reworked Deconstructed Midi Dress
49.00 € Add to cart -


Vintage 80s Party Dress with Bubble Skirt in Black Satin
42.00 € Add to cart -


Vintage tulip dress 90s cute midi dress black flower print
36.00 € Read more