



Vintage Y2K Flare Trousers in Beige Corduroy
32.00 €
1 in stock
SKU: 23816
Category: Trousers & Jeans
Description
Middle-rise flared vintage trousers that arrived from the 2000s in mint condition. It’s made of beige corduroy fabric and comes with two lil pockets and a zip closure. Get the vibe of those decades passed by — don’t hesitate, this piece of vintage clothing is a one-off chance!
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Corduroy |
Esprit
Our model, Aliz is 172 cm / 67.1" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: D36 / LENGTH: 32"
| waist | 72 cm / 28.1" |
|---|---|
| hip | 88 cm / 34.3" |
| length | 98 cm / 38.2" |
Related products
-


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart