




Vintage Y2K Dress in Black with Ugly Dove Pattern
39.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage dress is a kitschy dove-patterned wonder that whispers positive affirmations and has a satin bow that’s fancier than your last birthday gift wrap.
Made in U.K.
Features:
– 95% viscose, 5% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | elastane, viscose |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Viscose |
Our model, Bori is 167 cm / 65.1" tall and she's a size XS.
Machine wash separately
Labelled size: M
| armpit to armpit (min) | 30 cm / 11.7" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 43 cm / 16.8" |
| length | 79 cm / 30.8" |
Related products
-


Vintage denim dress Reworked marble bleach button front midi
39.00 € Add to cart -


Vintage Shirt Dress 90s Reworked Deconstructed Midi Dress
49.00 € Add to cart -


Vintage evening dress 50s antique silk dress in black gold
129.00 € Add to cart -


Vintage Evening Dress 50s One-off Silk Floral Midi Dress
59.00 € Add to cart