




Vintage Y2K Convertible Cargo Maxi Skirt in Khaki
37.00 €
1 in stock
SKU: 32108
Category: Skirts
Tags: 2000s style clothing, cargo skirt, convertible skirt, khaki military, long maxi skirt, low rise waist, stretchy cotton skirt, y2k punk grunge, y2k vintage fashion, zip off skirt
Description
This Y2K vintage convertible skirt is like a khaki military adventure in cotton, ready to zip you into 2000s style glory!
Features:
– two pockets
– 100% cotton
– stretchy waist
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Maxi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash separately
| waist (seam to seam) (min) | 32 cm / 12.5" |
|---|---|
| waist (seam to seam) (max) | 46 cm / 17.9" |
| length | 84 cm / 32.8" |
Related products
-


Vintage skirt 80s grunge high-waisted black skirt gold stud
27.00 € Add to cart -


Vintage skirt 80s high-waisted shiny black ribbed mini skirt
24.00 € Add to cart -


Vintage Skirt 90s Reworked Western Fringe Denim Mini
39.00 € Read more -


Vintage pencil skirt 90s button front magenta midi skirt
34.00 € Add to cart