



Vintage Y2K Cargo Trousers in Brown
34.00 €
1 in stock
SKU: 31672
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s vintage style, cargo jeans, cyber grunge, low rise pants, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage cargo jeans are ready to help you channel your inner cyber grunge superstar from the early 2000s.
Features:
– seven pockets
– zip closure
– 98% cotton, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash separately
Labelled size: M
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 23 cm / 9.0" |
| inseam length | 76 cm / 29.6" |
Related products
-


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart