



Vintage Y2K Cargo Capri Pants in Khaki
32.00 €
1 in stock
SKU: 31807
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, cargo capri pants, low rise trousers, pocketed shorts, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage cargo capri pants are your ticket to reliving the early 2000s when low-rise trousers and pocketed shorts were the ultimate way to say, “I mean business, but make it fun!”
Features:
– four pockets
– zip closure
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Maja is 172 cm / 67.1" tall and she's a size M.
Machine wash inside out
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 49 cm / 19.1" |
Related products
-


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more