



Vintage Y2K Capri Trousers in Brown
34.00 €
1 in stock
SKU: 31969
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, capri pants, low rise waist, office siren, short trousers, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage trousers by Watcher are the ultimate office siren attire that make low-rise capris seem like a fashion decision even your future self will thank you for.
Features:
– zip closure
– 57% viscose, 40% polyester, 3% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured material | Viscose |
Watcher
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Labelled size: XS
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 37 cm / 14.4" |
Related products
-


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more