



Vintage Levi’s 590 Jeans 90s Reworked Bleached Denim Shorts
49.00 €
Out of stock
SKU: 24877
Categories: Reworked Vintage, Shorts
Description
Levi’s denim shorts! Levi’s denim shorts! Is there anything cooler than Levi’s denim shorts? Yes: reworked Levi’s denim shorts! Luckily, this item is no exception to this rule. Made of black denim, this babe comes with a rad bleach-painted pattern. It has five pockets and button closure. Made in the UK. Style: Levi’s 590. Save the planet, switch to vintage now!
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Denim |
| Featured material | Denim |
Levi's
Our model, Anna is 167 cm / 65.1" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: W34
| waist | 84 cm / 32.8" |
|---|---|
| hip | 106 cm / 41.3" |
| length | 73 cm / 28.5" |
Related products
-


Reworked denim shorts 90s vintage Don’t Care statement jeans
29.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Shorts Reworked Rare Orange Tab Levi’s Jeans
34.00 € Add to cart -


Vintage Jorts Y2K Gorpcore Capri Pants in Khaki
32.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Jorts Y2K Gorpcore Knee Shorts in Beige
32.00 € Add to cart