



Description
90s vintage denim shorts – the unsung hero of sustainable fashion! Slip into these bad boys and defy the boundaries of time and fashion. With their stretchy waist and four roomy pockets, you’ll have all the space you need for your fabulously random odds and ends. Fits more sizes because of its stretchy waist.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured material | Denim |
Our model, Aliz is 172 cm / 67.1" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: M
| waist (min) | 64 cm / 25.0" |
|---|---|
| waist (max) | 80 cm / 31.2" |
| rise | 35 cm / 13.7" |
| inseam length | 48 cm / 18.7" |
Related products
-


Vintage Shorts 90s Reworked Summer Hot Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shorts 90s High Waisted Grunge Jeans in Grey
27.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shorts 90s Cut Off Bermuda High Waisted Jeans
29.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s denim shorts 90s reworked high-waisted jeans
29.00 € Add to cart