




Vintage Flare Trousers Y2K Reworked Preppy Weird Face Pants
39.00 €
Out of stock
SKU: 27346
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Description
These Y2K vintage trousers just got through our company time tunnel in flawless condition. We sewed one of our hand-printed weird face patches on its leg. They feature plaid cotton fabric, two pockets and a zip closure. Grab your daily dose of reworked vintage fashion!
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 40
| waist | 83 cm / 32.4" |
|---|---|
| rise | 23 cm / 9.0" |
| inseam length | 87 cm / 33.9" |
Related products
-


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart