



Vintage Dress 60s Psychedelic Pastel Purple Silk Dress
69.00 €
Out of stock
SKU: 15546
Category: Dresses
Description
This true vintage dress features an amazing psychedelic print that was obviously designed for a nice acid trip. It’s made from soft silk fabric, has a pleated decoration on the front and zip closure on the back. It’s fully lined. Arrived straight from the 60s in flawless condition. Made in Sweden. Grab this one-off beauty before it’s gone forever!
Additional information
| Color | turquoise |
|---|---|
| Era | 60s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Silk |
Our model, Gloria is 161 cm / 62.8" tall and she's a size M. This is shown clipped on her, so please double check measurements!
Machine wash cold
Labelled size: 40
| shoulder | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| width (seam to seam) | 89 cm / 34.7" |
| Bust | 96 cm / 37.4" |
Related products
-


Vintage 80s Party Dress with Bubble Skirt in Black Satin
42.00 € Add to cart -


Vintage pure silk dress 90s purple party dress Evening dress
44.00 € Add to cart -


Vintage Shirt Dress Y2K Reworked One-off Grunge Midi
49.00 € Add to cart -


Vintage shirt dress Reworked bleached one-off deconstructed
49.00 € Add to cart