



Vintage denim shorts Reworked cut-out pocket tie-dye jeans
24.00 €
1 in stock
SKU: 17422
Categories: Reworked Vintage, Shorts
Description
Meet the coolest denim shorts of the Universe. It’s a Pop Sick reworked one-off beauty; we cut out its pockets and bleached it to get this rad look. Featuring a zip closure & pockets on the back. It arrived straight from the 90s in great vintage condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Denim |
| Featured material | Denim |
Our model, Bogi is 163 cm / 63.6" tall and she's a size S.
Machine wash cold
| waist | 68 cm / 26.5" |
|---|---|
| hip | 89 cm / 34.7" |
| length | 33 cm / 12.9" |
Related products
-


Vintage Denim Shorts 90s High Rise Jeans in Grey Checked
27.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Shorts Reworked Rare Orange Tab Levi’s Jeans
34.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Jorts Y2K Gorpcore Knee Shorts in Beige
32.00 € Add to cart -


Vintage denim shorts 80s acid wash high waist cut-off jeans
24.00 € Add to cart