



Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 €
1 in stock
SKU: 21560
Category: Trousers & Jeans
Description
Vivid camouflage-like floral pattern, different length legs… yes, this is a masterpiece. A masterpiece straight from the 90s that closes with a zip and a single button at its front. Don’t hesitate, grab this reworked beauty by its frayed hems before someone else does!
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Pattern | floral |
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elasthane |
| Featured style | Cropped |
| Featured material | Cotton |
felemás nadrág
Our model, Eszter K is 161 cm / 62.8" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 8
| waist | 67 cm / 26.1" |
|---|---|
| hip | 98 cm / 38.2" |
| length (min) | 53 cm / 20.7" |
| length (max) | 70 cm / 27.3" |
Related products
-


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more