



Vintage Coat 90s Long Wool Jacket in Grey Plaid
59.00 €
1 in stock
SKU: 26275
Category: Coats & Jackets
Description
A plaid vintage coat that arrived from the 90s in excellent condition. It features grey wool blend fabric, button closure and two pockets. It’s fully lined. Grab this preppy piece and never look back.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | acrylic, other fabric, polyester, wool |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: 40
| armpit to armpit | 56 cm / 21.8" |
|---|---|
| sleeves | 65 cm / 25.4" |
| length | 104 cm / 40.6" |
Related products
-


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 € Read more -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart