






Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 €
1 in stock
SKU: 18004
Categories: Coats & Jackets, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, fitted coat, Levi's, Levi's denim jacket, mud wash jeans, reworked, slim fit outerwear, two way zip, y2k vintage fashion
Description
This Y2K vintage Levi’s denim jacket is the ultimate throwback for those who want to zip through the early 2000s with a mud wash twist and a side of cheeky nostalgia.
Features:
– 100% cotton
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Denim |
| Featured material | Denim |
Levi's
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
Labelled size: L
| shoulder | 47 cm / 18.3" |
|---|---|
| width (seam to seam) | 45 cm / 17.6" |
| sleeves | 63 cm / 24.6" |
| length | 46 cm / 17.9" |
Related products
-


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Add to cart -


Vintage blazer 90s vintage cropped jacket in maroon wool
34.00 € Add to cart -


Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 € Read more -


Reworked Levi’s Denim Jacket 80s Vintage Weird Trip Coat
59.00 € Add to cart