



Vintage Cargo Skirt 90s Reworked Utility Denim Camo Mini
34.00 €
1 in stock
SKU: 17686
Categories: Reworked Vintage, Skirts
Description
A cool 90s skirt that survived all these years in great condition. We cropped it to get this sweet length and also bleach-dyed it. It has buttons and two pockets on the front.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 38
| waist | 70 cm / 27.3" |
|---|---|
| hip | 92 cm / 35.9" |
| length | 49 cm / 19.1" |
Related products
-


Vintage skirt 80s high-waisted shiny black ribbed mini skirt
24.00 € Add to cart -


Vintage Denim Skirt 90s Reworked Hand Painted Mini in White
37.00 € Add to cart -


Vintage denim skirt Reworked tie-dye eye patch jeans
32.00 € Add to cart -


Vintage skirt 80s grunge high-waisted black skirt gold stud
27.00 € Add to cart