



Vintage 90s Zip Blazer Jacket in Black Linen
39.00 €
Out of stock
SKU: 19044
Category: Coats & Jackets
Description
A boxy fit blazer from the early 90s made of natural linen fabric. It’s a real vintage piece that survived all these years in great condition. It has the coolest metal zips and it’s fully lined. Made in Germany.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XL |
| Components | linen, viscose |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Dry clean only
| shoulder | 47 cm / 18.3" |
|---|---|
| Bust | 106 cm / 41.3" |
| length | 78 cm / 30.4" |
| sleeves | 60 cm / 23.4" |







