



Vintage 90s Wide-Leg Denim Shorts in Blue
49.00 €
1 in stock
SKU: 31683
Category: Shorts
Tags: 2000s style clothing, baggy jorts, denim pants, wide leg jeans, y2k grunge, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage baggy jorts are like a denim time warp back to the 90s, ready to transport you to a world where dial-up was the height of technology and boy bands ruled the airwaves.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Denim |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash separately
Labelled size: 33-34
| waist (seam to seam) | 41 cm / 16.0" |
|---|---|
| rise | 31 cm / 12.1" |
| inseam length | 28 cm / 10.9" |
Related products
-


Reworked denim shorts 90s vintage Don’t Care statement jeans
29.00 € Add to cart -


Vintage Wide-leg Shorts 40s Peasant Cottagecore Culottes
64.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s denim shorts 90s reworked high-waisted jeans
29.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s 590 Jeans 90s Reworked Bleached Denim Shorts
49.00 € Read more